RT33LA12
Part Number:
RT33LA12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Coil Current :
33.3 mA
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 85°C
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
400VAC - Max