KUL-11D15S-24
Part Number:
KUL-11D15S-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
In Stock:
95
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)