G6B-1177P-ND-USDC24
Part Number:
G6B-1177P-ND-USDC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
Coil Current :
8.3 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max