MGN2A-AC120
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MGN2A-AC120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
In Stock:
137
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
79 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max