SP2-P-DC48V
Part Number:
SP2-P-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V
In Stock:
156
Coil Current :
6.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max