RTX3-1AT-C024
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RTX3-1AT-C024
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
In Stock:
120
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
40 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom