G6B1174PFDUSP6BDC24
Part Number:
G6B1174PFDUSP6BDC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
In Stock:
224
Coil Current :
8.3 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Indium Tin (AgInSn)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max