G2R-1-AC24
Part Number:
G2R-1-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
In Stock:
159
Coil Current :
37.5 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max