G6BK-1114P-US-DC12
Part Number:
G6BK-1114P-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Coil Current :
23.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max