T9AS1D12-110
Part Number:
T9AS1D12-110
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V
Coil Current :
9 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC - Max