G6C-1117P-US-DC24
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G6C-1117P-US-DC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max