RT31L024
Part Number:
RT31L024
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Coil Current :
16.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
9 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
400VAC - Max