G2R-1-H-DC12
Part Number:
G2R-1-H-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
In Stock:
191
Coil Current :
30 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max