RT33L024
Part Number:
RT33L024
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Coil Current :
16.7 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
9 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
6 ms
Switching Voltage :
400VAC - Max