G6B-1114P-1-US-DC12
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G6B-1114P-1-US-DC12
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
In Stock:
797
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max