G6RL-1-ASI-DC24
Part Number:
G6RL-1-ASI-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
In Stock:
265
Coil Current :
9.2 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom