KUL-11D15D-110
Part Number:
KUL-11D15D-110
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
In Stock:
3
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
110VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 50°C
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)