NC4EBD-JP-DC12V
Part Number:
NC4EBD-JP-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
In Stock:
957
Coil Current :
60 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC - Max