DK1A1B-L2-12V
Part Number:
DK1A1B-L2-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
In Stock:
633
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max