LY1F-DC24
Part Number:
LY1F-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
In Stock:
127
Coil Current :
36.9 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max