DK1A1B-24V
Part Number:
DK1A1B-24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max