JVN1A-24V-F
Part Number:
JVN1A-24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Coil Current :
8.3 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max