PTRH-1C-12S-T5-X
Manufacturer:
Picker Components
Part Number:
PTRH-1C-12S-T5-X
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V
Manufacturer :
Picker Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
80 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max