G2A-432A AC115/120
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
G2A-432A AC115/120
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
RELAY GENERAL PURPOSE
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
500 mA
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max