MYQ4Z-02 AC100/110
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MYQ4Z-02 AC100/110
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
RELAY GP 4PDT 100/110V PCB
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
11 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max