G2E-134P-M-US-DC12
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2E-134P-M-US-DC12
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12VDC
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC, 60VDC - Max