G6AK-474P-ST-US-DC12
Part Number:
G6AK-474P-ST-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12VDC
Coil Current :
26.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
7 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max