G6AK-434P-ST-US-DC24
Part Number:
G6AK-434P-ST-US-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24VDC
Coil Current :
13.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
7 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max