G6AK-234P-ST-US-DC48
Part Number:
G6AK-234P-ST-US-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48VDC
Coil Current :
4.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
48VDC
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max