G6A-274P-ST-US-DC4.5
Part Number:
G6A-274P-ST-US-DC4.5
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5VDC
Coil Current :
44.4 mA
Coil Voltage :
4.5VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
3.15 VDC
Must Release Voltage :
0.45 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max