G5AK-237P-DC12
Part Number:
G5AK-237P-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
125VAC, 125VDC - Max