G6H-2-DC12
Part Number:
G6H-2-DC12
Description:
RELAY TELECOM DPDT 1A 12VDC
Coil Current :
11.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC, 110VDC - Max