G6S-2-DC48
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G6S-2-DC48
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
SIGNAL RELAYS - LOW SIGNAL RELAY
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
4.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
Telecom
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max