HMB1201G01M
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
HMB1201G01M
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
HMB1201G01M = M39016/22-016M
Manufacturer :
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
7.2 VDC
Must Release Voltage :
0.7 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C