PRMSCT-12Y
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
PRMSCT-12Y
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
PRMSCT-12Y = PRMST SENSITIVE T
Manufacturer :
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
7.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C