JMSCT-18XLS
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
JMSCT-18XLS
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
JMSCT-18XLS = M28776/3-045L
Manufacturer :
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
13.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
10 VDC
Must Release Voltage :
0.91 VDC
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
7.5 ms
Seal Rating :
Sealed - Hermetically
Switching Voltage :
115VAC, 28VDC - Max