G2RV-ST500-AP AC100
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
G2RV-ST500-AP AC100
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
SLIM RLY, SCRW TERM, AC100
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
7.1 mA
Coil Voltage :
100VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current) :
50 mA
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
80 VAC
Must Release Voltage :
10 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Release Time :
40 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
30VAC, 36VDC - Max