PIR6W-1PS-48VDC-R01
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
PIR6W-1PS-48VDC-R01
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
INTERFACE RELAY SPDT 48VDC INPUT
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 mA
Features :
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
30VAC, 36VDC - Max