G2RV-ST500-AP AC/DC24
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
G2RV-ST500-AP AC/DC24
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
SLIM RLY, SCRW TERM, AC/DC24
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
14.9 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC/DC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current) :
50 mA
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
19.2 VAC/DC
Must Release Voltage :
2.4 VAC/DC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
40 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
30VAC, 36VDC - Max