G2RV-SL500-AP AC110
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
G2RV-SL500-AP AC110
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURP SPDT 50MA 110VAC
In Stock:
1
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
7.1 mA
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
50 mA
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
11 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
40 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
30VAC, 36VDC - Max