G6A-274P-ST40-US-DC12
Part Number:
G6A-274P-ST40-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
In Stock:
43
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max