G6A-234P-ST15-US-DC12
Part Number:
G6A-234P-ST15-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
In Stock:
500
Coil Current :
12.5 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max