G6AK-234P-ST-US-DC12
Part Number:
G6AK-234P-ST-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
In Stock:
964
Coil Current :
15 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max