TXS2SA-L2-12V
Part Number:
TXS2SA-L2-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
In Stock:
177
Coil Current :
5.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
110VDC - Max