TX2-LT-12V-TH
Part Number:
TX2-LT-12V-TH
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Coil Current :
11.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Relay Type :
General Purpose
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max