TX2-L2-24V
Part Number:
TX2-L2-24V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
In Stock:
234
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Relay Type :
Telecom
Switching Voltage :
220VDC - Max