AGQ260S24
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
AGQ260S24
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 24VDC
In Stock:
163
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
Telecom
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC, 110VDC - Max