AGQ20TS24X
Part Number:
AGQ20TS24X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Coil Current :
9.6 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Relay Type :
General Purpose
Switching Voltage :
125VAC, 110VDC - Max