TX2-L2-12V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
TX2-L2-12V
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
In Stock:
710
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
Telecom
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
220VDC - Max