TQ2SS-12V
Part Number:
TQ2SS-12V
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Coil Current :
11.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
125VAC, 220VDC - Max